MoneyInvest24.pl

Inwestycje, finanse, gospodarka

Podatki

Podatek liniowy a progresywny – co wybrać?

Podatek liniowy a progresywny – co wybrać?

Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowy przedsiębiorca posiada możliwość samodzielnego wyboru sposobu opodatkowania swojej działalności gospodarczej. Wybór ogranicza się do opodatkowania liniowego oraz progresywnego, ale nasz wybór może wiązać się z zaoszczędzeniem nawet do kilkunastu tysięcy złotych w skali rocznej. Jaki rodzaj opodatkowania wybrać, aby wyjść na tym jak najlepiej?

Podatek liniowy

Ta forma rozliczania jest bardzo prosta – wysokość odprowadzanej kwoty jest proporcjonalna do podstawy opodatkowania, która obowiązuje w danym roku. Na chwilę obecną podatek liniowy w Polsce wynosi 19%. Ten model opodatkowania jest szczególnie korzystny w przypadku firm uzyskujących duży dochód, ponieważ nie ponoszą one dodatkowych kosztów z tytułu wzbogacenia się. Stały poziom opodatkowania sprawia, że przedsiębiorcy nie muszą się martwić o progi w skali podatkowej, których przekroczenie może wiązać się z utratą sporej sumy pieniędzy na rzecz państwa. Dodatkowym plusem podatku liniowego jest fakt braku konieczności regulowania płatności w przypadku nieosiągnięcia przychodu przez przedsiębiorcę.

Biuro Księgowe - Constans Siemianowice, Katowice i Chorzów
Warto obliczyć, która opcja będzie dla nas korzystniejsza.

Podatek liniowy jest najczęściej wybieraną formą opodatkowania w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Czy oznacza to, że jest to wybór pozbawiony jakichkolwiek wad? Osoby decydujące się na podatek liniowy rezygnują z pewnych ulg podatkowych, które przysługują osobom odprowadzającym podatek wg skali podatkowej. Problemem jest również brak możliwości rozliczania się z samotnie wychowywanym dzieckiem oraz małżonkiem.

Powyższe informacje jednoznacznie pokazuję, że podatek liniowy nie zawsze będzie dla nas najkorzystniejszą opcją – warto więc dokładnie przemyśleć wybór sposobu opodatkowania pod kątem sytuacji, w której się znajdujemy.

Podatek progresywny

Podatek progresywny związany jest w dużym stopniu z kwotą dochodu osiągniętą przez danego przedsiębiorcę. Do kwoty 85 528 zł podatek wynosi 18%, natomiast pozostała kwota zarobiona ponad próg opodatkowana jest na poziomie 32%. Dla przedsiębiorców z dochodami na poziomie ponad 100 tysięcy rocznie znacznie bardziej opłacalny wydaje się podatek liniowy. Dla jakiej kwoty dochodu różnica pomiędzy dwoma sposobami opodatkowania się zaciera? Na rok 2017 kwota ta wynosi 96 384 złotych – w obu przypadkach przedsiębiorcy zapłacą kwotę 18 313 złotych. Jeżeli więc przewidujemy, że nasze dochody będą w danym roku wyższe od ww. kwoty, to warto zdecydować się na podatek liniowy.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który sposób odprowadzania podatku jest lepszy, ponieważ wszystko zależy od kwoty dochodu oraz naszego położenia. Przed dokonaniem wyboru należy dokładnie przeliczyć, która opcja będzie dla nas korzystniejsza.


Wpis powstał przy współpracy z Melpe – prostym programem do faktur online dostępnym dla wszystkich przedsiębiorców.

Udostępnij

O autorze