MoneyInvest24.pl

Inwestycje, finanse, gospodarka

Podatki

Czy pieniądze z belgijskiego podatku mogą przepaść jeżeli się nie rozliczyłem?

Czy pieniądze z belgijskiego podatku mogą przepaść jeżeli się nie rozliczyłem?

W Belgii rozliczenie podatkowe jest możliwe do 3 lat wstecz. Teoretycznie masz aż 3 lata, aby rozliczyć podatek dochodowy w Belgii. Praktycznie, jeśli wypełnisz i złożysz dokumenty później niż w roku podatkowym, który wypada rozliczyć, masz mniejsze szanse na uzyskanie ulg podatkowych, które mają wpływ na zwrot podatku z Belgii.

Zwrot podatku z Belgii

Każda osoba, która pracuje lub pracowała legalnie w Belgii, ma prawo, aby uzyskać zwrotu podatku z Belgii. Jeśli dochody podatnika nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, a dochody z Belgii to minimum 75% wszystkich dochodów (w przypadku, gdy osoba pracowała w różnych krajach), możliwe jest ubieganie się o całkowity zwrot podatku z zagranicy. Prawo belgijskie uznaje możliwość rozliczania się do 3 lat wstecz. To znaczy, że do końca roku 2019, możesz się rozliczyć za lata 2018, 2017, 2016. Osoby, które otrzymały wezwanie do rozliczenia z Federale Overheidsdienst Financien, powinny złożyć deklarację podatkową niezwłocznie po otrzymaniu pisma. To ostateczne przypomnienie o niewypełnieniu obowiązku, jakim jest złożenie deklaracji o rozliczenie podatku w Belgii.

Nierezydenci, a zwrot podatku z zagranicy

Zazwyczaj o obowiązku, jakim jest rozliczenie podatku z zagranicy, zapominają osoby, które nie są rezydentami w Belgii. Nierezydenci, to osoby, które nie mają stałego meldunku w Belgii i jedynie pracują w tym kraju. Ich centrum życia osobistego czy gospodarczego znajduje się jednak w Polsce. Nierezydenci zazwyczaj nie otrzymują deklaracji automatycznie, tak jak rezydenci podatkowi Belgii, który otrzymują dokumenty między kwietniem a czerwcem. Nierezydenci, muszą wnioskować o zwrot podatku w urzędzie skarbowym. Termin rozliczenia podatku z zagranicy trwa od końca sierpnia do początku października. Każda osoba, która nie złoży dokumentów o zwrot podatku w Belgii w ciągu 3 lat, traci możliwość uzyskanie ulg podatkowych, a przede wszystkim na otrzymanie nadpłaconego podatku w tym kraju.

Ulgi podatkowe w Belgii

W związku z tym, że Belgia to bardzo prorodzinny kraj, ubieganie się o zwrot podatku w Belgii dla osób, które posiadają małżonka oraz dzieci przewiduje różne ulgi przy rozliczaniu. Ulga na dzieci przysługuje na dzieci i młodzież do 18 roku życia, a jeśli się uczą do 25 roku życia. Wyższy zwrot podatku z Belgii w związku z ulgą na dziecko jest możliwy po dołączeniu zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu w Polsce rodziców z dziećmi oraz unijny akt urodzenia dziecka. Kwota zwrotu podatku z zagranicy wzrasta z każdym dzieckiem, a rodzice, którzy posiadają niepełnosprawne dzieci, mogą  liczyć nawet na ulgi podatkowe w Belgii liczone podwójnie.

Euro

Jak rozliczyć podatek z Belgii?

Zastanawiasz się, jakie dokumenty należy zgromadzić, aby ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku z Belgii? Obieg dokumentów oraz kontakt z urzędem skarbowym w Belgii, w celu uzyskania zwrotu podatku, możesz powierzyć firmie Tax-Pol, która pomaga uzyskać zwrot podatku z zagranicy od blisko 20 lat. Co jest potrzebne, aby rozliczyć podatek z pracy w Belgii? Przede wszystkim przygotuj dokumenty, takie jak:

  • Loonfichte, czyli belgijska karta podatkowa. Na dokumencie znajdują się informacje o uzyskanych dochodach;
  • Zaświadczenie EU/EWR, które musi być podbite przez polski urząd skarbowy;
  • Zaświadczenie z banku o posiadaniu osobistego konta bankowego.

Chcesz otrzymać zwrot podatku z Belgii, ale brakuje Ci jakichś dokumentów? A może masz problem z wypełnieniem wszystkich druków, a czas na złożenie dokumentów mija? Zapraszamy do kontaktu. Nie czekaj z rozliczeniem podatku. Zrób to jak najszybciej, a jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do nas. Jeśli chcesz się ubiegać o zwrot podatku z Belgii, nawet jeśli przegapiłeś terminy, chętnie pomożemy uzyskać pozytywną decyzję belgijskiego urzędu skarbowego w sprawie zwrotu podatku dochodowego.

Udostępnij

O autorze