MoneyInvest24.pl

Inwestycje, finanse, gospodarka

Inwestowanie

Infokioski to przyszłość obsługi klienta!

Infokioski to przyszłość obsługi klienta!

Jednym z najnowocześniejszych i najlepiej przyjmujących się w globalnym handlu, usługach i administracji publicznej okazują się info-kioski. Ilość tego rodzaju urządzeń zwiększa się w coraz większym tempie i w perspektywie następnych 10-20 lat spodziewać się można lawinowego wzrostu częstotliwości występowania tego rodzaju rozwiązań technologicznych. Urządzenia tego rodzaju można najczęściej spotkać w restauracjach typu Fast-Food, urzędach i w węzłach komunikacyjnych.

Czym są infokioski?

Nazwa tych urządzeń pochodzi z zintegrowania dwóch anglojęzycznych słów: Interactive Kiosk.

Jest to w wolnym tłumaczeniu interaktywny/informacyjny kiosk, czyli urządzenie komputerowe ze znacznych rozmiarów ekranem, który umożliwia dostęp do informacji, aplikacji oraz Internetu. Podstawowym podzespołem Infokiosku jest jednostka komputerowa- w zależności od zamówienia może to być PC lub Mac. Jednostka komputerowa jest połączona z głównym serwerem informacyjnym, pełniącym funkcję nadrzędną względem wszystkich urządzeń należących do systemu informatycznego infokiosków.

W serwer pozwala w czasie rzeczywistym przeprowadzać operacje w systemie macierzystym danej jednostki oraz wyświetlać treści informacyjne oraz marketingowe, których zawartość może być modyfikowana w czasie rzeczywistym. Integralnym i najbardziej widocznym elementem Infokiosku jest ekran, którego przekątna najczęściej rozpoczyna się od wartości 19”, sięgając nawet rozmiarów 46” przekątnej. Ekrany wykonane są w technologii LCD lub LED, gwarantując wysoką jakość obrazu, odpowiednie nasycenie barw, a dzięki sensorom oświetlenia- dynamiczną adaptację do zmiennych warunków oświetlenia wokół urządzenia.

Sam ekran może być także wyposażony w moduł dotykowy, w najnowszych modelach urządzeń również w technologii multitouch, co znacząco zwiększa zakres zastosować Infokiosków. W zależności od przeznaczenia i lokalizacji infokiosku, może on być wyposażony w dodatkowe moduły chłodzące, lub grzewcze i skutecznie odpowiadać na zmienne warunki atmosferyczne, również dzięki połączeniu z wodoodporną obudową. W przypadku urządzeń znajdujących się wewnątrz pomieszczeń, rozmiar jednostek macierzystych może być znacząco zredukowany i bardzo sprytnie wkomponowany w otoczenie.

W zależności od preferencji infokiosk może przyjąć formę stołu interaktywnego, totemu interaktywnego, lub też możliwe jest sprawne wkomponowanie w witrynę, czy też mur. Z reguły urządzenia zewnętrzne, z racji na konieczność zastosowania bardziej wytrzymałych rozmiarów i inteligentnych systemów regulacji temperatury wymagają nieco większych rozmiarów, niż te instalowane wewnątrz budynków. Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne jednostki mogą być zabezpieczone przed zdewastowaniem, również z wykorzystaniem farby, czyli potocznie mówiąc graffiti. W zależności od potrzeby infokioski można wyposażyć w następujące urządzenia peryferyjne: klawiatury, touchpady, drukarki, czytniki kart, moduły gotówkowe, kamery oraz głośniki. Dodatkowo każde z urządzeń pozwala na stały dostęp do Internetu i służyć również może jako Access Point Wi-Fi.

Rola infokiosków w marketingu

Infokioski dzięki stałej możliwości kontroli z zewnątrz i dynamicznemu zarządzaniu treści pozwalają na przekazywanie aktualnych ofert reklamowych, aktualizacji cenników, czy informowanie o obowiązujących promocjach i rabatach. Infokioski o przeznaczeniu stricte informacyjnym, jak te widywane w galeriach handlowych, mogą mieć umieszczone reklamy w tle i tym samym oddziaływać na odbiorcę. W przypadku działalności gastronomicznej możliwe jest codzienne aktualizowanie menu oraz harmonogramu pracy restauracji. Jeśli zaś chodzi o badanie reklamowe, to możliwe jest zastosowanie popularnej technologii Eye-tracking.

Doświadczenia sprzedażowe pokazują, że w przypadku realizacji zakupów drogą InfoKiosków znacznie wzrasta wartość poszczególnych zamówień, a klienci są o wiele bardziej zadowoleni z zamówień. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż wszelkie decyzje zakupowe są przemyślane i oparte na dostępnych informacjach w przystępnej formie.

Gdzie można spotkać infokioski?
Lokalizacje, gdzie można spotkać InfoKioski:

  • Restauracje, bary szybkiej obsługi, kawiarnie
  • Urzędy, Agencje pracy, Sądy
  • Lotniska, Dworce, Punkty przesiadkowe
  • Uczelnie wyższe, Szkoły, Biblioteki
  • Banki, Kantory, Biura Maklerskie
  • Szpitale, Przychodnie, Kluby Fitness
  • Hotele, SPA
  • Obiekty sportowe, Strefy kibica

Jak korzystać z infokiosków?
Korzystanie z infokiosku jest bajecznie proste! Większość współczesnych infokiosków pozwala na obsługę za pośrednictwem ekranu dotykowego oraz zintegrowanego interfejsu, pozwalającego na sprawną i intuicyjną nawigację. W niektórych urządzeniach możliwa jest klasyczna obsługa za pomocą klawiatury oraz touchpada zastępującego myszkę. Infokiosk pozwala nie tylko na uzyskiwanie informacji na temat usług danego podmiotu, ale pozwala na dostęp do Internetu!

Fotografia: wikimedia.org

Udostępnij

O autorze