MoneyInvest24.pl

Inwestycje, finanse, gospodarka

Praca

Polscy kierowcy w Anglii – warunki zatrudnienia

Polscy kierowcy w Anglii – warunki zatrudnienia

Obecnie, wciąż panuje niedobór kierowców ciężarówek w Anglii. Jest to jeden z głównych powodów, dla których polscy kierowcy masowo emigrują na Wyspy poszukując pracy. Polscy kierowcy są przyzwyczajeni do długiej i ciężkiej pracy.

W Anglii szczególnie znane są na drogach polskie ciężarówki lub polscy kierowcy. Ich liczba powiększa się z roku na rok, przede wszystkim przez wzrost popytu na różne towary. Poza tym, polscy kierowcy chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę, dzięki warunkom zatrudnienia, jakie tam panują.

Od wielu lat możemy liczyć na pomoc agencji pracy, które działają na terenie całej Anglii. Dziś, bardzo często możemy natrafić na ogłoszenia w sprawie pracy, które pojawiają się na polskich portalach społecznościowych.

Warunki zatrudnienia

Zatrudnianie się na stanowisku kierowcy w Anglii jest bardzo wygodne. Wiąże się to z mniejszą odpowiedzialnością, niż założenie własnej spółki, co jest częste w przypadku angielskich kierowców. Pracodawcy odprowadzają za nas wszelkie składki w systemie tygodniowym lub miesięcznym.
Warunki, jakie oferują nam pracodawcy, mogą być różne. Często jednak możemy je negocjować.

  • Atrakcyjne wynagrodzenie – praca kierowców jest wymagająca. Długie godziny pracy, częsty stres oraz duża odpowiedzialność za usługę, towar, terminowość i pojazd, to typowe cechy dla tej pracy. Wypłaty są o wiele wyższe niż w Polsce, często obecne są również premie oraz różne dodatki, niekiedy nieopodatkowane. Wypłaty można otrzymywać co tydzień, dwa lub co miesiąc.
  • Stabilność pracy – polscy kierowcy są szczególnie cenieni w Anglii. Dzięki temu, pracodawcy zapewniają im około 10 zmian w ciągu dwóch tygodni. Poza tym, wciąż rośnie popyt na różne towary, tym samym zwiększając zapotrzebowanie na kierowców. Poza tym, coraz częściej firmy przygotowują dla kierowców długoterminowe kontrakty.
  • Ciekawa praca – dla wielu kierowców, jazda jest również pasją. Często, kierowcy dostają dłuższe zlecenia, które obejmują wyjazdy za granicę na kilka dni. Wiąże się to jednak z dodatkowymi premiami. Dostarczanie towaru w ciekawe i malownicze miejsca, jest jednym z najbardziej docenianych udogodnień w tej branży.
  • Systemy rotacyjne – coraz częściej są one wykorzystywane w przypadku kierowców pracujących za granicą. System taki pozwala na częste wyjazdy do Polski.

Wsparcie przy usługach kadrowych dla firm transportowych zapewnia MaWoGroup – księgowość transportowa oraz kadry i płace.

Dość często, wielu kierowców znajduje odpowiednie zatrudnienie dzięki skorzystaniu z ofert agencji pracy. Agencje takie, oprócz zapewnienia nam miejsca pracy, pomogą przyszłym kierowcom przyzwyczaić się do specyfiki pracy w Anglii. Korzystając z pomocy agencji, możemy podszkolić swój język, zdać brytyjskie prawo jazdy oraz dopełnić wszystkie formalności. Pracownicy z agencji mają za zadanie również kontrolować rozliczenia z ZUS i z podatkami. Kolejną zaletą agencji pracy, jest zapewnienie nam pełnego ubezpieczenia.
W obu przypadkach, możemy liczyć na podobne godziny pracy, nie przekraczające 12 godzin na dobę. Poza tym, najczęściej agencje zapewniają nam także pracę, która znajduje się możliwie jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Dzięki temu, kierowcy tirów mogą spędzać więcej czasu ze swoimi rodzinami.

Warto podkreślić, że kierowca ciężarówki w Anglii może zarobić nawet 5 razy więcej niż w Polsce na tym samym stanowisku.

Czego wymagają pracodawcy?

Podstawowym kryterium, jest posiadanie prawa jazdy danej kategorii. W wielu przypadkach, wystarczy mieć polskie lub europejskie prawo jazdy. Pracodawcy jednak preferują brytyjskie prawo jazdy. Najważniejszym dokumentem, który należy posiadać, by zostać kierowcą tira w Anglii, jest tzw. Counterpart Licence. Jest to papierowa forma brytyjskiego prawa jazdy. Najczęściej stanowi ona podstawę do wykonywania zawodu na stanowisku kierowcy. Rzadko kiedy pracodawca nie wymaga posiadania tego dokumentu.
Dodatkowo, trzeba posiadać Drive Number. Jest to część brytyjskiego prawa jazdy. Ten unikalny numer posiadają wszyscy kierowcy ciężarówek. Należy również posiadać Digital Card, czyli Cyfrową Kartę Kierowcy. Jest to unowocześniona wersja tachografu.
Oprócz tego, wymagana jest znajomość języka angielskiego. Pracując w Anglii, warto znać język, by łatwiej nam było porozumiewać się z pracodawcą oraz z klientami i współpracownikami.

Udostępnij

O autorze