MoneyInvest24.pl

Inwestycje, finanse, gospodarka

Prawo

Porady dla Frankowiczów: jak wygrać z bankiem?

Porady dla Frankowiczów: jak wygrać z bankiem?

Poczucie wprowadzenia w błąd, nieuczciwości i wykorzystania przez banki w formie niedozwolonych zapisów w umowach, to często występujące reakcje w przypadku osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. Banki sięgają do kieszeni Frankowiczów już od wielu lat, sprawiając, że to grupa kredytobiorców, która najbardziej chce wygrać z bankami. Jak to zrobić?

Frankowicze – jak znaleźli się w trudnej sytuacji?

Frankowiczami określa się potocznie Polaków, którzy w latach 90. XX wieku i kilka lat po 2000 roku zaciągnęli kredyt mieszkaniowy lub hipoteczny we frankach szwajcarskich. Wzmocnienie waluty i decyzje banków spowodowały, że mimo regularnego spłacania rat, zobowiązania kredytobiorców nie malały, tylko rosły. Przez kilkanaście lat polskie banki chętnie udzielały kredytów w obcej walucie. W jednej chwili kursy par walutowych zmieniły się do tego stopnia, że frank szwajcarski umocnił się w porównaniu do złotego aż o 50 procent. 15 stycznia 2015 r. przeszedł do historii jako “czarny czwartek”, który zmienił los wielu Polaków posiadających zobowiązania finansowe w szwajcarskiej walucie.

Dlaczego Polacy brali kredyty we frankach?  

Zaciągnięcie kredytów we frankach szwajcarskich wydawało się wielu Polakom bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niskie ceny rat, rekomendacje pośredników finansowych, niższe oprocentowanie, a także większa zdolność kredytowa. Frankowicze to grupa osób, która wierzyła, że przystępna kwota rat kredytu będzie trwała do końca zobowiązania. Stało się jednak inaczej, co w konsekwencji doprowadziło wielu Polaków do znalezienia się w bardzo niewygodnej sytuacji.

Racjonalne argumenty banków, a także osiąganie największej zdolności kredytowej w przypadku kredytu we frankach, doprowadzało często do sytuacji, że wiele osób zaciągających kredyt w walucie szwajcarskiej, nie miało innego wyjścia. Decyzję o podpisaniu dokumentów ułatwiały zdania specjalistów, że frank szwajcarski to najbardziej stabilna waluta.

Co mogą zrobić Frankowicze, aby odzyskać pieniądze?

Umowy podpisywane z bankami, które dotyczyły kredytu we frankach szwajcarskich, były głównie umowami denominowanymi, czyli takimi, w których kwota kredytu jest we frankach, ale wypłata była w złotówkach. Mechanizm odwrotny działa w przypadku spłat kredytu, kiedy kwota w polskiej walucie jest przeliczana na walutę szwajcarską. Umowy podpisywane z Frankowiczami nie były więc wolne od wad. Sprawia to, że warto walczyć o unieważnienie umowy kredytowej.  

franki szwajcarskie banknoty

Odfrankowienie kredytu

Odfrankowienie kredytu jest możliwe w sytuacji, kiedy sąd uzna, że zapisy umowy posiadają niedozwolone klauzule. Odfrankowienie nie polega jednak na uznaniu umowy całkowicie za nieważną. Zaciągnięty kredyt nadal trzeba spłacać, ale fragmenty dotyczące przeliczeń między złotówkami a frankami szwajcarskimi uznaje się za nieważne. Odfrankowienie kredytu oznacza więc, że za wiążącą uznaje się kwotę w polskich złotówkach, która jest bardziej przewidywalna i możliwa do spłacania ratami. Zobowiązanie nadal trzeba spłacać, ale część doliczonych pieniędzy wynikających z przewalutowania zostaje zwrócona.

Unieważnienie kredytu

O unieważnienie umowy warto się starać zawsze, jeśli umowa kredytowa z bankiem miała nieprawidłowe zapisy. Banki niechętnie podejmują jednak temat ugodowego zakończenia sprawy, dlatego konieczne jest podjęcie kroków na drodze sądowej. Unieważnienie umowy frankowej jest możliwe dla umów denominowanych i indeksowanych. Pozwanie banku może się okazać korzystną finansowo decyzją, ponieważ zwykle z powodu spłacania znacznie wyższych rat kredytu, unieważnienie umowy przynosi kredytobiorcy zysk.

Kto może pomóc Frankowiczom?

Frankowicze przez kilka ostatnich lat nie uzyskali konkretnej pomocy od państwa, dlatego powinni wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć o niesłusznie naliczane raty kredytu we frankach szwajcarskich. Motywujący może być fakt, że tendencje w orzecznictwie są przychylne, co sprawia, że wygrana z bankiem ma duże szanse. Proces z bankiem o kredyt w frankach szwajcarskich, czyli złożenie pozwu i rozpoczęcie procesu może dotyczyć przewalutowania kredytu (odfrankowienia) lub unieważnienia zawartej we frankach umowy kredytowej. Walka z bankiem może być długa i wymagająca, dlatego warto zlecić to kancelarii, w której świadczy się usługi na rzecz Frankowiczów. Daje to największe szanse na powodzenie.

Jeśli zastanawiasz się ile kosztuje pozew CHF, warto skonsultować się z kancelarią prawną, zajmującą się sprawami Frankowiczów. Dzięki temu uzyskasz najnowsze, sprawdzone informacje, które zbliżą Cię do wygrania z bankiem.

Udostępnij

O autorze