Rozmowa rekrutacyjna to stresujące wydarzenie, którego jednak nie można pominąć podczas ubiegania się o pracę. Jest to obowiązkowy element każdego procesu rekrutacji, który odgrywa bardzo ważną rolę w ocenie kandydata. Podczas takiego spotkania przedstawiciele firmy zadają wiele różnych pytań, na które kandydat musi odpowiedzieć. Jednym z nich jest między innymi pytanie o oczekiwane wynagrodzenie. Bardzo często uznawane jest ono za jedno z najtrudniejszych, dlatego też warto odpowiednio się do niego przygotować. Jak odpowiedzieć na pytanie o zarobki, aby później nie żałować, że powiedzieliśmy zbyt mało lub zbyt dużo? Sprawdź nasze porady, które pomogą Ci się odpowiednio przygotować do rozmowy oraz udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na to i wiele innych pytań.
Przeanalizuj rynek oraz swoje umiejętności i przygotuj odpowiedź wcześniej
Odpowiedź na pytanie ile chcesz zarabiać na danym stanowisku, jest bardzo trudna. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że bardzo łatwo powiedzieć nieco za mało, co na dłuższą metę może okazać się mało satysfakcjonujące dla Ciebie, jak i nieco zbyt dużo, co niestety może być powodem odrzucenia Twojej kandydatury na dane stanowisko.
Należy więc poszukać złotego środka i podać kwot, która będzie jednocześnie optymalna dla Ciebie, jak i dopasowana do aktualnej sytuacji w branży. Musisz więc podejść do tej kwestii bardzo rozważnie i odpowiednio się do tego pytania przygotować. Doskonałym rozwiązaniem jest przeprowadzenie dokładnego researchu na temat zarobków na podobnych stanowiskach oraz na temat tego, jak kształtuje się sytuacja w branży oraz porównanie swoich umiejętności do umiejętności innych specjalistów na podobnych stanowiskach. Uzyskane informacje należy dokładnie przeanalizować i wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Niestety nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Uzyskanie informacji na temat zarobków branży to trudne zadanie, ponieważ mało kto chce dokładnie powiedzieć, ile tak naprawdę zarabia. Dla większości osób jest to informacja bardzo poufna, a tylko od osoby zainteresowanej można ją tak naprawdę w legalny sposób pozyskać. Najczęściej odpowiedzi obejmują jakiś przedział i trudno jest wyznaczyć konkretną kwotę, bo nie zawsze znajduje się ona pośrodku.
Poza tym pozostaje kwestia umiejętności. Często może okazać się, że porównanie Twojego doświadczenia z umiejętnościami i wiedzą innych specjalistów jest bardzo trudne. Stwarza to kolejny problem, który samodzielnie jest bardzo ciężko rozwiązać, a to z kolei znacznie utrudnia podanie konkretnej kwoty w odpowiedzi na pytanie o oczekiwanej pensji za wykonaną pracę.
Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów z agencji HR GO
Chcąc dobrze przygotować się do rozmowy o pracę, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów z tej dziedziny. Osoby, które specjalizują się w branży HR, doskonale znają się na takich kwestiach oraz wiedzą, jak radzić sobie z trudnymi pytaniami. Pomogą Ci oni przygotować uniwersalne odpowiedzi, które dowolnie będziesz mógł spersonalizować i dopasować do rozmowy o pracę na konkretnym stanowisku, w konkretnej firmie. Dzięki temu żadne trudne pytanie o Twoją przyszłość czy Twoje oczekiwania na pewno Cię nie zaskoczy.
Agencje rekrutacyjne to nie tylko miejsca, gdzie czekają ciekawe oferty pracy na stanowisko programisty, informatyka czy specjalisty ds. marketingu lub płac, ale również można umówić się na spotkanie ze specem od przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, które podczas spotkania pokaże Ci, jakie błędy popełniasz oraz podpowie, jak sobie z nimi radzić. Dzięki temu będziesz o wiele lepiej przygotowany do prawdziwej rozmowy kwalifikacyjnej i na pewno lepiej na niej wypadniesz.
W nowoczesnej agencji HR GO możesz liczyć na wsparcie na najwyższym poziomie. Dzięki przygotowaniu się do rozmowy o pracę pod okiem specjalisty z zakresu zasobów ludzkich oraz rekrutacji, na pewno będziesz gotowy na wszystkie trudne pytania. Ponadto takie agencje posiadają aktualne informacje na temat ogólnych statystyk w kwestii zarobków w różnych branżach.
Dzięki temu będziesz mógł skonfrontować swoje wymagania finansowe z rzeczywistymi warunkami panującymi w konkretnej branży. Ułatwi to znacznie udzielenie możliwie jak najbardziej optymalnej odpowiedzi na pytanie o to, ile chcesz zarabiać na danym stanowisku.