MoneyInvest24.pl

Inwestycje, finanse, gospodarka

InwestowanieSzukamy oszczędności

Budowa domu bez pozwolenia — dlaczego warto konsultować się z rzeczoznawcą budowlanym?

Budowa domu bez pozwolenia — dlaczego warto konsultować się z rzeczoznawcą budowlanym?

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Zazwyczaj jednak taka inwestycja wiąże się z ogromnymi wydatkami oraz koniecznością spełnienie odpowiednich warunków i wypełnienia niezbędnych formalności. Jedną z podstawowych kwestii, o jaką należy zadbać, decydując się na budowę domu, jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne sytuacje, kiedy tego typu pozwolenie nie jest wymagane. Możliwość tą rozważa coraz większa liczba osób, a obecnie z racji zmieniających się przepisów jeszcze więcej osób zdecyduje się na budowę domu bez pozwolenia. Warto więc wiedzieć, na czym polega budowa domu bez pozwolenia, jakie wymagania musi spełniać budynek, aby mógł być wybudowany bez pozwolenia na budowę, jaka jest rola rzeczoznawcy podczas budowy domu bez pozwolenia i dlaczego warto konsultować przebieg budowy z takim specjalistą?

Na czym polega budowa domu bez pozwolenia?

Domy bez pozwolenia można stawiać już od kilku lat, jednak możliwość ta była dość mocno ograniczona z racji niewielkiego metrażu tego typu budynków, często więc były to domki rekreacyjne nieprzystosowane do stałego zamieszkania. Od 2022 roku zaszły jednak w tej kwestii pewne zmiany i wraz z wejściem życie Polskiego Ładu, umożliwiono budowę budynków o powierzchni do 70 m2. Nie ma tutaj również żadnych ograniczeń co do przeznaczenia takiego domu, ponieważ budynek ten może być wykorzystywany zarówno do celów mieszkaniowych jak i rekreacyjnych. Oczywiście nie oznacza to, że decydując się na budowę takiego domu, jesteśmy całkowicie zwolnieni z wszelkich formalności i możemy prowadzić budowę w dowolny sposób. Jeśli dom, jaki planujemy postawić, mieści się ściśle określonych przez Prawo Budowlane wymaganiach, nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę, ale niezbędne jest dokonanie zgłoszenia budowy. To rozwiązanie pozwala znacznie szybciej zacząć budowę, ponieważ maksymalny czas, jakim zostaje wydana decyzja do 21 dni, natomiast w przypadku pozwolenia może to być nawet 65 dni. Ponadto jeśli w tym czasie nie uzyskamy żadnej odpowiedzi w związku ze złożeniem zgłoszenia budowy, według prawa możemy legalnie zacząć budowę.

budowa małego domu

Jakie budynki można stawiać bez pozwolenia?

Według nowych przepisów, które weszły w życie w ramach Polskiego Ładu, inwestorzy mogą wybudować dom o powierzchni zabudowy (po obrysie) wynoszącej do 70 m². Łączna powierzchnia domu z poddaszem i tarasem może jednak wynosić nawet 90 m², oczywiście tylko wtedy gdy powierzchnia zabudowy nie będzie większa niż 70 m². Na każde 500 m² działki budowlanej może przypadać jeden taki dom, a budynek ten musi być wolnostojący i może mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Tego typu budynek może pełnić funkcję zarówno domu mieszkalnego jak i rekreacyjnego, ale jednocześnie musi to być obiekt przeznaczone wyłącznie na własne potrzeby, a więc nie np. na wynajem. Ponadto obszar oddziaływania domu musi w całości mieścić się na danej działce, na której budynek będzie stawiany i nie może sięgać na działki sąsiednie. 

Jaka jest rola rzeczoznawcy budowlanego w budowie domu bez pozwolenia?

Podstawową rolą rzeczoznawcy budowalnego jest wydawanie rzetelnych i bezstronnych opinii oraz sporządzanie ekspertyz z zakresu budownictwa. Specjalista ten dokonuje oględzin, gromadzi różnego rodzaju materiały, przeprowadza badania i pomiary po to, aby poznać dokładny stan techniczny budynku. W przypadku budowy domów bez pozwolenia pomoc ze strony rzeczoznawcy budowlanego może być bardzo cenna, ponieważ specjalista ten może doradzić nam w doborze odpowiednich rozwiązań i dopilnować tego, aby stawiany przez nas budynek spełniał wszelkie normy i wymagania dotyczące budynków, których budowa możliwa jest bez uzyskania pozwolenia.

Udostępnij

O autorze