MoneyInvest24.pl

Inwestycje, finanse, gospodarka

Inwestowanie

Inwestowanie w fundusze – jak robić to skutecznie?

Inwestowanie w fundusze – jak robić to skutecznie?

Inwestowanie w fundusze niesie za sobą spore ryzyko pozostania z niczym, ale z drugie strony wprawny inwestor może osiągnąć duże zyski, jeżeli tylko nie da ponieść się emocjom i dobrze zrozumie mechaniki, na których opiera się ten rodzaj inwestowania. Warto ustalić strategię, według której będzie się postępować i trzymać się niej bez względu na sytuację na giełdzie – w ten sposób zmaksymalizujemy nasze szanse na sukces.

Ustalenie celu oraz czasu to podstawa

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy w ramach strategii określić, w co będziemy inwestować oraz ustalić, kiedy kupimy akcje i w którym momencie dokonamy ich sprzedaży (horyzont czasowy). Posiadając ustalone wytyczne możemy rozpocząć proces inwestowania. Osobom starszym odradza się inwestowanie w ryzykowne fundusze, ponieważ może się to wiązać z utratą znacznej części środków przed rozpoczęciem zasłużonej emerytury. Osoby zorientowane na szybki zysk mogą podjąć się ryzyka, ale zawsze muszą być gotowe na porażkę i stratę dużej ilości środków –  duży zysk praktycznie zawsze wiąże się z możliwością dużej straty. Stworzenie tzw. horyzontu inwestycyjnego pozwala nam na usystematyzowanie naszych oczekiwań i planów, co wpłynie pozytywnie na podejmowane przez nas decyzje.

czas-to-pieniadz

Bądź odporny na reklamy oraz podpowiedzi

Doradcy finansowi oraz sprzedawcy funduszy będą chętnie podpowiadali tobie, w które fundusze warto zainwestować. Pamiętaj jednak, że ich interesy mogą nie pokrywać się z twoimi, w związku z czym podchodź do nich z dystansem i nie daj ponieść się emocjom. Nawet najwięksi specjaliści mogą mylić się w swoich spekulacjach, na czym ucierpi twój portfel. Zachowanie zimnej głowy w sytuacjach kryzysowych jest równie ważne – lepiej zatrzymać się na chwile w miejscu i pomyśleć, niż podejmować pochopne decyzje.

Udostępnij

O autorze