MoneyInvest24.pl

Inwestycje, finanse, gospodarka

Szukamy oszczędności

Jaki wybrać kantor, aby zachować bezpieczeństwo w wymianie walut?

Jaki wybrać kantor, aby zachować bezpieczeństwo w wymianie walut?

Kwestia bezpieczeństwa przy wymianie walut to podstawowy standard, jaki kantor powinien zapewnić swoim Klientom. Składa się na to wiele czynników; od lokalizacji, przez personel, czy ofertę. Nie bez znaczenia jest również renoma kantoru, zaufanie Klientów i lata doświadczenia. Szczególne pytania względem kwestii bezpieczeństwa budzą kantory internetowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kantoru?

Wymiana internetowa walut

Internetowa wymiana walut jest szybka i prosta, dlatego też cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród podróżujących, jak i osób dokonujących wymian w celach inwestycyjnych. To rozwiązanie szczególnie wygodne dla wymieniających kwoty regularnie. Jak jednak mieć pewność, czy kantor internetowy, z którego korzystamy, jest bezpieczny? Wybierz kantor z negocjacją cen, który spełnia podstawowe wymogi ochrony i szyfrowania Twoich danych.

  • Na stronie kantoru internetowego powinna się znaleźć informacja dotycząca pełnej nazwy firmy, jej adresu, danych kontaktowych i numerów: NIP, REGON i KRS. Weryfikację tych informacji, możemy przeprowadzić za pośrednictwem strony: http://www.krs-online.com.pl

To rejestr, który potwierdza osobowość prawną kantoru i jej aktywność.

  • Kolejnym krokiem weryfikacji bezpieczeństwa kantoru jest sprawdzenie, czy podlega on kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Informacje tą znajdziemy na stronie: knf.gov.pl/szukaj_podmioty.jsp

Jeśli nazwa wybranego kantoru została ujęta w rejestrze, mamy pewność, iż wybrane miejsce jest bezpieczne i stabilne, a także podlegające regularnym kontrolom.

  • Obsługa techniczna strony to rzecz, na którą bardzo mało osób zwraca uwagę, a która jest bardzo istotna z punktu bezpieczeństwa i ochrony danych. Strona kantoru w adresie powinna zawierać przedrostek, https:// co oznacza bezpieczne szyfrowanie.
  • Wiarygodność banku, czyli informacja, jakie placówki obsługują kantor. Warto zwrócić uwagę, czy konto, na które prześlemy pieniądze, należy do znanych i cenionych banków, czy też spółkach niewiadomego pochodzenia, które określają się pośrednikiem bankowym. Istotną kwestią dla zapewnienia bezpieczeństwa usług, jest również sposób przeprowadzania operacji przelewu pieniędzy. Procedura powinna mieć uwierzytelnianie za pomocą SMS-a i ponadto umożliwić Klientowi śledzenie jej przebiegu.
  • Bezpieczna rejestracja potwierdzona za pomocą dowodu osobistego to sygnał, iż mamy do czynienia z pewną placówką. Internetowe kantory, które umożliwiają wymianę bez rejestracji, lepiej jest omijać z daleka.

Wybierz bezpieczny kantor

Pierwszą wskazówką, która świadczy o bezpieczeństwie przy wymianie walut, jest lokalizacja. Należy unikać kantorów zlokalizowanych przy dworcach i na lotniskach. To miejsca, które często traktowane są jako ostateczność wymiany na ostatnią chwilę, co wiąże się z wysoką prowizją. Wymiana po niekorzystnym kursie jest jednym z czynników bezpieczeństwa, który nie chroni naszego portfela. Bardzo ważne jest również to, jakie waluty oferuje dany kantor. Miejsca specjalizujące się w wymianie egzotycznych walut, te najpopularniejsze jak dolary, czy euro również mogą mieć w niekorzystnych kursach. Przed wybraniem konkretnego miejsca, warto zapoznać się ze średnim kursem, jaki podaje Narodowy Bank Polski. Jest on ustalany na podstawie obserwacji rynków międzynarodowych, z uwzględnieniem sytuacji gospodarczej i turystycznej w danym kraju.

Cechy dobrego kantoru

  • Lokalizacja pozwalająca na bezpieczne przeliczenie gotówki bez obawy przed przypadkową kradzieżą.
  • Profesjonalny i przeszkolony personel posiadający wiedzę odnośnie do zmiany i stabilności kursów, oferujący ponadto swoje wsparcie zarówno dla Klientów doświadczonych, jak i osób początkujących w kwestii wymiany walut.
  • Kantor stacjonarny musi zostać wpisany do rejestru Narodowego Banku Polskiego i znajdować się pod nadzorem Ministra Finansów – wymiana walut Wrocław
  • Przeprowadzane transakcje powinny być rejestrowane paragonem lub innym dowodem kupna-sprzedaży.

Oferta kantorów jest bardzo bogata. Mnogość miejsc stacjonarnych, jak i internetowych zachęca do korzystania z nich, gdziekolwiek się znajdujemy. Niestety wiele z nich nie daje swoim Klientom gwarancji bezpieczeństwa i stabilności. Dlatego warto skorzystać z możliwości weryfikacji placówki, jaką daje nam KNF. To szybki i pewny sposób na potwierdzenie tego, czy mamy do czynienia z miejscem wiarygodnym, czy tzw. firmą krzak, zarabiającą na niewiedzy Klientów. Nie bez znaczenia jest również wieloletnie doświadczenie firmy. Wybierając kantor, warto wybrać miejsce, za którym stoi zaufanie Klientów budowane przez kilkanaście lat. Długość funkcjonowania na rynku to zielone światło potwierdzając wiedzę personelu, jak i pokaźny kapitał zakładowy, który zapewnia stabilność firmie.

Udostępnij

O autorze